سخت افزار

سخت افزار

به قطعات و عناصر درونی کیس کامپیوتر، سخت افزار کامپیوتر می‌گویند.  از جمله سخت افزارهای (لوازم جانبی) کامپیوتر می‌توان به هارد، رم، گرافیک و … اشاره کرد. سخت افزارها از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده اند ، اما مهم‌ترین قسمت آن، مادربرد می‌باشد. زیرا تمامی قطعات درون کیس بر روی مادربرد وصل می‌شوند تا سیستم شما فرایند کاری خود را داشته باشد. آموزشگاه علم آسان برای معرفی و آموزش کامپیوتر دوره های حضوری و آنلاین برگزار می کند. شما نیز می توانید برای شرکت در این دوره ها به وب سایت آموزشگاه علم آسان مراجعه کرده و فرم ثبت نام را تکمیل نمایید.

معرفی سخت افزارهای کامپیوتر

در رایانه، سخت افزار و نرم افزار به هم وصل هستند. بدون نرم افزارها، سخت افزار یک کامپیوتر هیچ عملکردی نخواهد داشت. همچنین، بدون نصب سخت افزار (برای انجام وظایف توسط نرم افزار از طریق واحد پردازش مرکزی)، کارآیی نرم افزارها بی فایده خواهد بود. سخت افزارهای کامپیوتر محدود به کارهایی است که بطور مستقل و بسیار ساده طراحی شده اند. نرم افزارها، الگوریتم‌ها (راه حل های مشکل) را پیاده سازی می‌کنند که به کامپیوتر اجازه می‌دهند کارهای بسیار پیچیده تری را انجام دهد.

کیس

کیس‌ها علی رغم اینکه بدون سخت افزارهای کامپیوتر بی فایده اند، ولی به عنوان محافظ منبع تغذیه به شمار می‌روند. اگر شما تمامی سخت افزارها را از کیس بیرون بیاورید، قفسه‌های درایوها و بخش شکاف های توسعه را به خوبی پیدا می‌کنید. قفسه‌های 3.5 و 5 اینچی می توانند محل قرار گیری هاردها و دیسک درایوها باشند.

مادربرد

در سخت افزار کامپیوتر، به تخته مداری الکتریکی که تمامی قطعات و سخت افزارها از جمله CPU، Ram، و …. بر روی آن نصب می‌شوند مادربرد گفته می‌شود. به مجموعه شکاف‌هایی که جهت وصل کردن کارت های جانبی از جمله کارت صدا، گرافیک و رَم به کار گرفته می‌شود بخش های کارت های توسعه گفته می‌شود. کارت های توسعه به شما اجازه می‌دهند که این قطعات را علاوه بر نصب کردن، ارتقا دهید.

CPU

در بین سخت افزارهای کامپیوتر، CPU مغز کامپیوتر به شمار می‌رود. وظیفه پردازش اطلاعات ورودی و خروجی کامپیوتر شما بر عهده پردازنده مرکزی (CPU) است. در واقع CPU‌ ها تراشه های الکترونیکی هستند که انجام عملیات پردازشی، منطقی، ریاضی و کنترلی را بر عهده دارند. ریز پردازنده‌ها اصلی ترین و مهم‌ترین قسمت یک رایانه می باشند.

کارت گرافیک

در سخت افزارهای کامپیوتر اگرچه گرافیک، به ظاهر رابط و متصل کننده میان مانیتور و کامپیوتر به شمار می‌رود ولی در واقع دارای پتانسیل هایی است که در هیچ یک از قطعات کامپیوتر دیده نمی‌شود.

رم

حافظه‌ی الکترونیکی سخت افزارهای کامپیوتر را رَم می‌امند. حافظه اصلی یاMain Memory ناحیه ذخیره سازی کامپیوترهای شما ست که ریزپردازنده‌ها توانایی دسترسی مستقیم به آن را دارند. حافظه اصلی، یک حافظه حیاتی در سیستم شماست که بدون آن رایانه قادر به راه اندازی و اجرای برنامه‌ها نیست. بخاطر سرعت دسترسی بالا، این نوع از حافظه ها را از مدارات مجتمع و به و به دو شکل تقسیم می‌سازند: حافظه RAM و حافظه ROM.

حافظه RAM حافظه ای الکترونیکی است، که ضمن عملکرد بالای آن، برنامه‌های کاربردی برای اجرا شدن در آن قرار می‌گیرند.حافظه ROM حافظه ای است الکترونیکی که دستورالعمل های لازم برای شناسایی، کنترل و راه اندازی رایانه در آن واقع شده است.

Power

پاور، که در واقع منبع تغذیه سخت افزارهای کامپیوتر می‌باشند، وظیقه برق رسانی به اجزای مختلف کامپیوتر را بر عهده دارند. پاورهای قدیمی دیگر توانایی پردازش و برق رسانی به به اجزای مختلف مادربردهای مدرن را ندارند. لذا طراحان و سازندگان منبع تغذیه، پاورهایی تهیه کرده‌اند که بتواند برق رسانی لازم و کافی را بر روی مادربردهای پیشرفته انجام دهد.

هارد

محل ذخیره اطلاعات شما در سخت افزار کامپیوتر هاردها و یا درایوهای ویندوز هستند. پس وظیفه ی اصلی هارد در میان سخت افزارها، حفظ دائمی اطلاعات شماست. اطلاعات درون هارد تا زمانی که حذف نشوند بر روی سکتورها باقی می‌مانند. هاردها قسمت های مختلفی دارند.

کارت صدا

در میان سخت افزارهای کامپیوتر، وظیفه انتقال فایل‌های صوتی به پخش کننده های صدا بر عهده کارت صداست.در واقع کارت صداها یک مدار واسط میان اسپیکر و اطلاعات دریافتی در CPU هستند.

BIOS

BIOS به معنای سیستم اصلی ورودی و خروجی Basic Input/Output System در میان سخت افزارهای کامپیوتر است و در واقع یک تراشه الکترونیکی خاصی است که روی مادربردهای رایانه واقع است و محتویات لازم برای آنکه، نرم افزار سیستم عامل را اجرا کند، در خود دارد.  BIOS یک حافظه از نوع Rom هستند که به آن ها باطری نیز خطاب می‌شود.

درگاه‌های کامپیوتری

درگاه‌های سری (سریالی) : در بین سخت افزارهای کامپیوتر پورت‌های سریال در حقیقت سوکت هایی هستند که در پشت رایانه شما قرار دارند.

درگاه‌های USB : درگاه‌های یو اس بی usb در گاه‌های تازه ای در دنیای تکنولوژی به شمار می‌روند.

DVD-ROM

CDها و DVD ها در سیستم شما از طریق DVD-ROM ها اجرا می‌شوند که یکی از سخت افزارهای کامپیوتر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *