ایلستریتور

 ایلستریتور

ایلستریتور نرم افزاری وکتور (vector) برای ترسیم تصاویر و آثار هنری در ویندوز یا مک می باشد. ایلستریتور ابتدا در سال ۱۹۸۷ وارد بازار شد و از آن زمان تاکنون در فواصل زمانی منظم بروزرسانی شده است. ادوبی ایلستریتور (Adobe Illustrator) به معنی تصویرگر، یک برنامه‌ی کامپیوتری برداری است که برای طراحی در کامپیوتر به کار می‌رود.

از این نرم افزار فوق العاده می توان برای کسب درآمد فوق العاده نیز استفاده کرد هم به عنوان مربی و آموزش آن و هم به عنوان یک ایلستریتور که می تواند بنرها و عکس ها و بیلبوردهای تبلیغاتی را طراحی می کند. آموزشگاه علم آسان دوره های اموزش ایلستریتور را به درخواست شما عزیزان هم به صورت حضوری و هم به صورت انلاین برگزار می کند. شما نیز می توانید برای شرکت در این دوره ها در وب سایت آموزشگاه علم آسان فرم ثبت نام را تکمیل نموده و در این دوره ها شرکت کنید.

این نرم‌افزار با ابزار طراحی جهت خلق آثار برداری و افکت‌های گرافیکی به همراه قلم‌موها (Brush) و به‌ علاوه افکت‌ها و فیلترهای گرافیکی و ابزار کنترل رنگ به همراه محیط سازگار با فتوشاپ و سایر محصولات ادوبی در اختیار طراحان است.

نرم‌افزار Adobe illustrator یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای طراحی و ویرایش به صورت برداری می‌باشد که کار کردن با آن مشابه کار کردن با نرم‌افزارهایی پیکسلی مانند فتوشاپ است. این نرم‌افزار ابزار طراحی قدرتمند جهت خلق آثار وکتور و افکت‌های گرافیکی به همراه قلم‌موهای متفاوت و ابزار کنترل رنگ که در این نسخه کامل‌تر شده به همراه محیط سازگار با فتوشاپ و سایر محصولات ادوبی را در اختیار طراحان قرار می‌دهد.

قابلیت های ایلستریتور

ایلستریتور به صورت گسترده ای توسط طراحان گرافیک، طراحان وب، هنرمندان و تصویرگران حرفه ای در سراسر جهان برای ساخت آثار هنری با کیفیت فوق العاده مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های اختصاصی این نرم افزار را به یک راه ساده برای ایجاد تصاویر پیچیده تبدیل کرده است.

کاربردهای ایلستریتور

ایلستریتور برای تولید موارد گوناگونی از تصاویر دیجیتال و یا چاپی از جمله کارتون ها، جداول، گراف ها، لوگوها و تصاویر گرافیکی کاربرد دارد. ایلستریتور به کاربر اجازه می دهد تا تصاویر را در نرم افزار بارگذاری کند و از آن به عنوان ابزاری برای پیدا کردن شی خاص در تصویر کمک بگیرد و یا می تواند برای تغییر رنگ یک یا چند جز از عکس، تبدیل آن به یک تصویر نقاشی‌مانند از آن استفاده کند. ایلستریتور این امکان را برای کاریر فراهم می سازد که نوشته را به روش های مختلف دستکاری کند. که این مسئله ایلستریتور را به ابزاری کارآمد برای تولید کارت پستال، صفحات مجله و تمامی طراحی های بصری تبدیل کرده است که شامل متن و تصویر در کنار هم می باشند. همچنین توانایی ایلستریتور در قرار دادن متن اطراف منحنی باعث شده که به نرم افزاری کاربردی برای طراحان لوگو تبدیل شود.

ایلستریتور چگونه استفاده می شود؟

ایلستریتور برای خلق انواع گوناگونی از تصاویر چاپ شده یا دیجیتال، که شامل کارتون،جدول، نمودار، لوگو و تصویرسازی می شود، استفاده می شود.

ایلستریتور به کاربر خود امکان وارد کردن یک عکس به نرم افزار را می دهد و از این عکس به عنوان راهنما برای ردگیری یک شکل در آن استفاده می شود. این قابلیت می تواند برای رنگ کردن دوباره ی یک عکس و یا ایجاد یک حالت شبیه به طراحی در عکس استفاده شود.

ایلستریتور همچنین به کاربر این امکان را می دهد که به طرق مختلف با نوشته ها بازی کند و به همین دلیل این نرم افزار برای ساختن کارت پستال، پوستر و دیگر طراحی های بصری که در آنها عکس و نوشته در کنار هم قرار دارند، مناسب است.

توانایی این نرم افزار در گذاشتن نوشته ها به شکل حلقوی برای هنرمندانی که طراحی لوگو انجام می دهند بسیار مفید است.

وکتور در ایلستریتور

یکی از ویژگی های مهم ایلستریتور این است که کیفیت کار تولید شده توسط این نرم افزار به رزولوشن صفحه ای که در آن نمایش داده می شود بستگی ندارد. این به این معنی است که تصویری که در ایلوستریتور ایجاد می شود، می تواند بدون از دست دادن کیفیت، کوچک یا بزرگ شود.

این یکی از ویژگی های وکتور است که از روابط ریاضی در توصیف خطوط، کمان ها و دیگر اجزای یک تصویر، استفاده می کند.

ابزارهای ویرایش عکس مثل photo shop به رزولوشن وابسته هستند و کیفیت عکس وقتی بزرگ می شود کاهش پیدا می کند. وکتور، گروهی از چند ضلعی هاست که یک تصویر را ایجاد می کند که خود این چند ضلعی ها به نوبه ی خود از وکتورها تشکیل شده اند.

هر وکتور از یک محل به نام node یا نقطه ی کنترل عبور می کند که محلش روی محور x و y مشخص شده است.

این node مسیر وکتور را مشخص می کند و ویژگی های مختلفی از قبیل رنگ، خمیدگی، پر بودن، شکل و کلفتی دارد.

جایگاه وکتورها می تواند از طریق فرمول های ریاضی بهم مرتبط شود که در زمانی که یک تصویر resize می شود به طور دقیقی محاسبه می شوند.

این ویژگی وکتور با نرم افزارهای تصویری مانند photo shop بسیار متفاوت است، در این نرم افزار ها از جداول پیکسل برای render کردن تصاویر استفاده می کنند.

وقتی این نوع از تصاویر به طور مناسب بزرگ می شوند، پیکسل هایی که نقطه ی کوچکی از تصویر را تشکیل می داده اند، حالا واضح تر می شوند.

این اتفاق باعث می شود کیفیت عکس پایین بیاید که به آن pixilation گفته می شود و همین امر باعث می شود illustrator برای ساختن تصاویر بزرگ مانند بیلبوردها مناسب باشد.

فرمت فایل هایی که ایلستریتور می تواند ذخیره کند

توانایی این نرم افزار در ساختن و ذخیره کردن تصاویر وکتور به این معناست که باید بتواند این تصاویر را در فرمت وکتور نیز ذخیره کند.

PDF

EPS

WMF

VML

SVG

برای جمع بندی مبحث ایلستریتور می توان گفت نرم افزار ایلستریتور یک نرم افزار بسیار جامع و کاربردی است که اگر بتوانید تسلط کافی را بر آن پیدا کنید بازار کار خوب و مناسبی نیز در زمینه های طراحی و گرافیک، طراحی وب سایت، کار در چاپخانه ها، ایجاد انیمیشن ها و … خواهید داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *