طراحی شبکه های رایانه ای

طراحی شبکه های رایانه ای

استفاده از رایانه و شبکه های رایانه ای در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته است. طراحی شبکه های رایانه ای نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. آموزشگاه علم آسان برای ارتقای مهارت های رایانه ای شما دوره های متعددی را برگزار می کند. یکی از این دوره ها، دوره طراحی شبکه های رایانه ای است که هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین برگزار می شود. شما نیز می توانید برای شرکت در این دوره ها به وب سایت آموزشگاه علم آسان مراجعه نموده و با تکمیل فرم ثبت نام در این دوره ها شرکت کنید.

اهمیت طراحی شبکه

طراحی شبکه، مهندسی و اجرای آن امروزه امری بسیار مهم و چالش برانگیز به شمار می آید، چرا که بسیاری از سازمان ها، ادارات و شرکت ها در جهت توسعه و پیشبرد اهداف خود، نیازمند مدیریت و سازمان دهی صحیح ارتباطات و پایگاه داده ها می باشند. پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات، سبب افزایش وسعت و پیچیدگی شبکه های کامپیوتری شده، لذا اعمال سیاست های لازمه و پیاده سازی شبکه ای مطابق با خواسته ی سازمان ها، ارائه سرویس ها و خدمات اطلاعاتی با کیفیت مطلوب با تکیه بر دانش، تخصص و تجربه طراحان شبکه صورت می گیرد.

کامپیوترها و شبکه های اطلاعاتی در موفقیت کسب و کارهای کوچک و بزرگ، ارتباط افراد با یکدیگر و پشتیبانی از برنامه های کاربردی و سرویس ها، امکان دسترسی به منابع موجود در سازمان ها نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. یک طراحی خوب، نتیجه ی تلاش طراحان شبکه و استفاده از روش ها و تکنیک های نوین  در طراحی شبکه می باشد. تشخیص نیازمندی های شبکه و انتخاب بهترین راهکارها از مسائلی است که باید با دانش و مهارت کافی صورت پذیرد.طراحی شبکه های کامپیوتری به روش‌های مختلف بسته به نیاز و گستردگی مجموعه به روش‌های مختلفی قابل انجام است.

 طراحی شبکه های کامپیوتری با جمع‌آوری اطلاعات از مشتری آغاز می‌شود. برای انجام این کار و کسب اطلاعات مورد نیاز، شما باید در چندین جلسه با کارفرما شرکت کرده و با مهندسین و مدیران هر بخش به صورت مجزا صحبت کنید. در این صورت شما به عنوان طراح شبکه به راحتی می‌توانید نیاز هر بخش را به منظور عملکرد بهتر شناسایی کنید.

نکات مهم قبل از طراحی شبکه های رایانه ای

 1. اهداف کارفرما از اجرای شبکه در مجموعه. (کاهش هزینه، بهبود کیفیت سرویس دهی، اضافه کردن سرویس جدید)
 2. شناسایی و تعیین برنامه‌ها و خدماتی که باید از طریق شبکه اجرا شوند.
 3. تعیین محدودیت‌های مجموعه به منظور نصب و راه اندازی شبکه؛ بودجه اولیه جهت راه اندازی و پشتیبانی شبکه

روش طراحی شبکه

 • طراحی و راه اندازی یک شبکه جدید
 • ارتقا و بهینه سازی شبکه فعلی

اصول طراحی شبکه

تنها با رعایت اصول طراحی شبکه است که استفاده از شبکه می تواند برای یک مجموعه مفید واقع شود. شبکه و راه اندازی و طراحی آن پیچ و خم ها و حساسیت های بسیاری دارد که باید مورد توجه قرار بگیرید. استفاده از شبکه های کامپیوتری در چندین سال اخیر رشد زیادی داشته است. هر شبکه کامپیوتری باید با توجه به شرایط و سیاست های هر سازمان، طراحی و پیاده سازی شود. با رعایت اصول طراحی شبکه است که شبکه های کامپیوتری زیرساخت لازم برای استفاده از منابع فیزیکی و منطقی را در یک سازمان فراهم می کنند؛ در غیر این صورت، در زمان استفاده از شبکه مشکلات فراوانی ظهور خواهند کرد که باید هزینه های اضافی و البته زیادی برای اصلاح شبکه و تطبیق آن با خواسته مورد نظر صرف کرد. یکی از مهمترین اصول طراحی شبکه، طراحی پیش از پیاده سازی است.

برپاسازی شبکه های رایانه ای تابع مجموعه از سیاست ها است که با استناد به آنها در ابتدا طراحی منطقی شبکه و در ادامه طراحی فیزیکی انجام خواهد شد. هر شبکه کامپیوتری می بایست با توجه به شرایط و سیاست های هر سازمان ، طراحی و در ادامه پیاده سازی گردد .شبکه ها ی کامپیوتری زیرساخت لازم برای استفاده از منابع فیزیکی و منطقی را در یک سازمان فراهم می نمایند . بدیهی است در صورتی که زیرساخت فوق به درستی طراحی نگردد، در زمان استفاده از شبکه با مشکلات متفاوتی برخورد نموده و می بایست هزینه های زیادی به منظور نگهداری و تطبیق آن با خواسته ها ی مورد نظر، صرف گردد. یکی از علل اصلی در بروز این چنین مشکلاتی ، به طراحی شبکه پس از پیاده سازی آن برمی گردد. پس از اتمام مراحل طراحی، امکان پیاده سازی شبکه با توجه به استراتژی تدوین شده، فراهم می شود. از دیگر اصول طراحی شبکه باید به درک عمیق از محیط و تبیین اهداف طرح، مشخص کردن نیاز ها و کاربرد ها، آزمایش کردن طرح پیشنهادی، سبک و سنگین کردن پارامترهای متعدد و کنار آمدن با محدودیت ها، برآورد هزینه ها، انعکاس ساختار سازمانی در ساختار فیزیکی شبکه، دوری از پیچیدگی، توجه دقیق به واقعیات و مطالبات هر محیط، هدایت داده ها در مسیر مستقیم و نپذیرفتن ریسک تکنولوژی های جدید و ناشناخته می باشد.

مراحل طراحی شبکه های رایانه ای

1- نیازها و اهداف مشتری

در این مرحله مشتری تمامی نیازها و اهداف خود را از نصب و راه‌اندازی شبکه به صورت کاملاً دقیق و مشخص با متخصصین شبکه در میان می‌گذارد و کارشناسان با توجه به تجربه کاری خود، تمامی نیازهایی را که گاهاً ممکن است بعضی از موارد آن از نظر مشتریان دور بماند را شناسایی کرده و با آن‌ها در میان می‌گذارند. در نهایت ما کلیه نیازهای مشتری را دریافت کرده و آن‌ها را در مرحله بعد مورد بررسی قرار می دهیم.

2- بررسی و آنالیز نیازهای مشتری

در این مرحله بعد از دریافت تمامی اطلاعات، آن‌ها را مورد بررسی و آنالیز قرار می‌دهیم. کارشناسان نیز با در نظر گرفتن شرایط خاص هر مشتری ائم از زیرساخت و امکانات موجود، موقعیت و شرایط فیزیکی مجموعه و هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند یک یا چند راهکار اصولی و مهندسی، مطابق با استانداردهای طراحی شبکه به مشتریان ارائه دهند.

3- ارائه راهکار و مشاوره به مشتری

پس از بررسی‌ها و آنالیزهای انجام شده در مرحله قبل و رسیدن به یک یا چند راهکار مشخص در طراحی شبکه، کارشناسان ما، ویژگی‌های مثبت و منفی هر یک از این راهکارها را به مشتریان توضیح می دهند. ارائه این ویژگی‌ها به مشتری کمک می‌کند تا بهترین راهکار را با در نظر گرفتن مسائلی مانند محدودیت‌های اجرای پسیو شبکه، محدودیت‌های هزینه پروژه و غیره انتخاب کنند.

معرفی برترین نرم افزارهای طراحی شبکه رایانه ای

 1. نرم افزار رایگان Cade
 2. نرم افزار Concept Draw
 3. نرم افزار رایگان Dia
 4. نرم افزار رایگان Diagram Designer
 5. نرم افزار e Draw Max
 6. نرم افزار رایگان Go Visual Diagram Editor
 7. نرم افزار Lan Flow
 8. نرم افزار Net Probe
 9. نرم افزار رایگان Network Notepad

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *