تایپ سریع 10 انگشتی و معرفی نرم افزارهای مرتبط

تایپ سریع 10 انگشتی و معرفی نرم افزارهای مرتبط

تایپ کردن با دقت بالا و بدون نگاه کردن به کیبورد، به جای تمرکز بر نحوه تایپ کردن، باعث تمرکز بر متن نوشته می شود. از طرفی سرعت نوشتن با تمرین این نوع نوشتن افزایش بسیار زیادی خواهد داشت. آموزشگاه علم آسان به منظور ارتقای مهارت تایپ و آموزش تایپ سریع 10 انگشتی دوره هایی را هم به صورت حضوری هم به صورت آنلاین برگزار می کند. شما می توانید با مراجعه به وب سایت آموزشگاه علم آسان و تکمیل فرم ثبت نام در این دوره ها شرکت کنید و مهارت های تایپی خود را ارتقا داده و از این طریق ارتقا و پیشرفت شغلی هم داشته باشید.

در گذشته تایپ ده انگشتی، مهارتی رزرو شده برای تندنویسان دادگاه، رونویس ها و شاید چند نویسنده بوده است. اما، در عصر دیجیتال کنونی همه این امر تغییر یافته است. تایپ ده انگشتی اکنون مهارتی است که هر کسی می تواند یاد بگیرد و این مهارت می تواند با تمرین منظم به آسانی و سریع به دست آید.

تایپ ده انگشتی (روش تایپ لمسی یا تایپ با استفاده از حس لامسه)، روشی از تایپ کردن بدون استفاده از حس بینایی برای یافتن کلیدها است. یک تایپیست لمسی، مکان دکمه ها را از روی حافظه عضلات (حافظه محرک) پیدا می کند. تایپ ده انگشتی به طور معمول شامل قرار دادن هشت انگشت در یک ردیف افقی منطبق بر وسط صفحه کلید است (ردیف خانه یا ردیف اصلی) و سپس دسترسی به سایر کلیدها را نیز از همین طریق ممکن می سازد. هردوی تایپ دو دستی و تک دستی ممکن هستند.

اهمیت تایپ سریع 10 انگشتی

تایپ با دقیقا ده انگشت در واقع تایپ لمسی حرفه ای است. این تنها روش تایپ سریع و بدون غلط است. یکی از نیازهای پایه برای این امر تایپ با ده انگشت است. تایپ کردن با دو یا سه انگشت همان چیزیست که باعث می شود تایپ کردن مشکل باشد و مردم علاقه در تایپ کردن را از دست بدهند.

برخی از مردم که از راز تکامل مهارت تایپ کردن مطلع نیستند، معمولا از دو یه سه انگشت استفاده می کنند. تایپ ده انگشتی یک تکنیک راحت برای تایپ کردن است و البته تایپ کردن را برای همه آسان می کند.

افرادی که در ابتدای این مسیر قرار دارند اگر گام به گام پیش نروند، هیچگاه قادر به استفاده از ده انگشت در تایپ کردن نخواهد بود. یادگیری مهارت تایپ آسان است و با کمی تمرین، هر کسی می تواند در آن حرفه ای شود. همانند حرفه ای شدن در یک بازی.

برای این امر، فرد باید هر دو دست را در مکان مناسب روی صفحه کلید قرار دهد و با تمرین منظم، مکان کلیدها به طور خودکار حفظ می شوند و فرد در مدت زمان بسیار کمی بدون حتی نگاه کردن به صفحه کلید قادر به تایپ خواهد بود. این امر هیچگاه با دو یا سه انگشت ممکن نخواهد بود.

توصیه می شود شروع این کار را با دو یا سه انگشت شروع نکنید و این امور را با ده انگشت انجام دهید که قطعا باعث افزایش توانایی تایپ شده و شما را یک تایپیست حرفه ای خواهد کرد.

ارزش و اهمیت تایپ ده انگشتی

مدت دوره آموزش تایپ حرفه ای، به طور معمول در آموزشگاه های فنی و حرفه ای 4 ماه است که گاهی بیشتر نیز می شود. اما جهت آموزش این مهارت به افرادی که واقعاً انگیزه و پشتکار یادگیری آن را داشته باشند، یک جلسه نیز کافیست و بعد از آن در صورتی که تمرین مرتب و مکرر کنند، به مرور زمان در حد تایپیست های حرفه ای آموزش دیده ظاهر خواهند شد.

مزایای تایپ سریع 10 انگشتی

سرعت تایپ

تایپ ده انگشتی می تواند به شدت سرعت تایپ شما را افزایش دهد. شاید تاکنون از روش یافتن حرف روی صفحه کلید و فشردن آن در طول زندگی استفاده کنید یا از نوع دیگری از گذاشتن ۱۰ انگشت روی صفحه کلید استفاده کنید. در هر صورت، این روش ها سرعت تایپ شما را نسبت به روش تایپ ده انگشتی بسیار کاهش می دهد. استفاده از برنامه ای مانند Typing Master به صورت آنلاین می تواند به افزایش چشمگیر سرعت تایپ شما در مدت زمانی کوتاه کمک کند. نه تنها این مزیت شما را در مقابل رئیس ها و مدیران جذاب جلوه می دهد، بلکه باعث می شود امورتان را به سرعت و در زمان پایین به پایان برسانید.

زمان

فکر کنید: اگر اکنون در هر دقیقه ۲۰ کلمه تایپ کنید (wpm) پس این به این معنی است که حدودا ۳۰ دقیقه برایتان وقت می برد تا یک متن یک صفحه ای را کامل کنید. فکر کردن به این که چه می خواهید بنویسید و مدت زمانی که شروع و پایان تایپ هنگام نیاز به نگاه کردن به صفحه کلید می برد ممکن است باعث شود نزدیک به یک ساعت زمان به خرج دهید تا این کار را به پایان برسانید.

با یادگیری تایپ ده انگشتی، می توانید سرعت تایپ تان را تا ۴۰ کلمه در دقیقه و یا حتی ۶۰ کلمه در دقیقه افزایش دهید و از اسراف زمان در انجام کارهای بسیار ساده جلوگیری کنید. نه تنها می توان به سرعت تایپ شما اعتماد کرد، بلکه همچنین می توانید تمرکزتان را به جایی که باید، متمرکز کنید.

تمرکز

فکر کنید به دفعاتی که باید به صفحه کلید نگاه کنید تا کلید درست را انتخاب کنید. یا، شاید می بینید که دائما تایپ غلط می کنید و باید به عقب برگشته و نوشته خود را اصلاح کنید.

هر بار این اتفاق می افتد، این تمرکز شما را به هم می زند و حواستان پرت می شود. تایپ ده انگشتی به شما یاد می دهد که هنگام تایپ بر حافظه محرک خود (حافظه عضلات) به جای قدرت بینایی تکیه کنید که باعث آزادی بیشتر شما می شود که دقت خود را به جای صفحه کلید روی صفحه نمایش متمرکز کنید.

سلامتی

اگر شما زمان زیادی پشت میز صرف می کنید، پس احتمالا می دانید که نشستن و تایپ کردن در مقابل یک رایانه به چه میزان بدن شما را خسته می کند. شانه های دردناک، گردن خشک شده و مچ های زخمی برخی از عوارض نشستن نادرست و عادات غلط مربوط به کامپیوتر است.

همین که روش صحیح نشستن و عادات صحیح را یاد گرفتید، دست و بازوها و شانه های شما استراحت خواهند کرد و سطح انرژی شما در طول روز ثابت و استوار خواهد بود. تایپ ده انگشتی تنها روشی برای افزایش سرعت تایپ و کاهش خطاها نیست، بلکه در مورد فراگیری عادات سالم در ارتباط با رایانه است تا احتمال صدمه را کاهش دهد و راحتی بیشتری را فراهم کند.

ویرایش

اگر زمان خود را صرف نگاه کردن به صفحه کلید کنید، ایرادهای گرامری یا املایی خود را متوجه نخواهید شد تا وقتی که خودتان دوباره متن را بررسی کنید. تایپ ده انگشتی این امکان را هنگام انجام کار به شما می دهد. چرا که هنگام تایپ ایراد خود را روی صفحه کلید خواهید دید و از دکمه Backspace برای اصلاح آن استفاده خواهید نمود. این روش تایپ برای ایرادهای گرامری نیز مفید است. چرا که هر چیزی که در سرتان می گذرد ممکن است به همان خوبی روی کاغذ نرود.

تایپ ده انگشتی بهره وری را افزایش می دهد.

با یادگیری مفاهیم پایه تایپ ده انگشتی، کار و زندگی خود را موثرتر و پربارتر خواهید یافت. ایمیل ها و گزارشات و مکالمات خود در چت ها را با سرعت حرف زدنتان یکی کنید و نتایج این امر را هنگامی که کارهای بیشتری را انجام می دهید ببینید.

معرفی برترین نرم افزارهای تایپ سریع 10 انگشتی

  • نرم افزار آموزش تایپ انگشتان طلائی

این نرم افزار برای کسانی طراحی شده که واقعا قصد یادگیری تایپ ده انگشتی را دارند. این نرم افزار امکاناتی بیشتر از آنچه به آموزش احتیاج دارید در خدمت شما قرار می دهد که با کمی کار با آن به پیشرفت زیاد خود خواهید رسید. با صفحه کلید هوشمند این نرم افزار علاوه بر آموزش تمامی حروف فارسی و انگلیسی به صورت زنده به شما آموزش میدهد که انگشت هایتان  را به چه صورتی روی کیبورد قرارد دهید و حرکت آنها سایر نکات را به شما یاد می دهد. این برنامه داراری بازی هایا آموزش تایپ است که باعث می شود شما خسته نشوید.

  • نرم افزار آموزش تایپ ده انگشتی به همراه کیبورد فارسی Rapid Typing

باا استفاده از این نرم افزار یاد می گیرید که چگونه سریع تایپ کنید و مهارت تایپ ده انگشتی را می آموزید.

یکی از ویژگی هایی بارز این نرم افزار  نسبت به نرم افزار های مشابه آموزش تایپ ده انگشتی زبان فارسی می باشد. این نرم افزار بععد از پایان هر تست نتیجه میزان اشتباهات را به شما اعلام می کند.

  • نرم افزار SOLO Typing Tutor

یکی دیگر از بهترین نرم افزارها در زمینه تایپ ده انگشتتی نرم افزار SOLO Typing Tutor می باشد که با توجه به اینکه استفاده از کامپیوتر کاربران زیادی دارد ولی بسیاری هنوز طریقه تایپ کردن را نمی دانند. این نرم افزار به شما یاد می دهد چگونه از ده انگشت خود برای تایپ سریع استفاده کنید.

از جمله امکانات این نرم افزار:

۱- طراحی مدرن و رابط کاربری کاربر پسند

۲- افزایش سرعت تایپ کردن

۳- کاهش غلط های تایپی

۴- صفحه کلید سه بعدی برای تجسم قرارگیری درست انگشت

۵- تایپ کردن در مناطق مشکل ساز

۶- کمک کردن انیمیشن سرگرم کننده T-boy به شما در طول آموزش

۷- آموزش تایپ ۱۰ انگشتی

۸- پشتیبانی از نسخه های مختلف ویندوز

  • نرم افزار پژواک

دلیل نام گذاری این برنامه به پژواک، به این دلیل است که با فشردن هر کلید صدای آن پخش می‌شود و شما را از اشتباه یا درستی تایپ آگاه می‌کند. این نرم افزار مانند یک برنامه آماری عمل می‌کند و پس از ۵۰۰ کلید آمار و اطلاعات کلیدهای درست و نادرست شما را اعلام می‌کند و صفر می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *