کامپیوتر و کودکان

کامپیوتر و کودکان

کامپیوتر بخش جدایی ناپذیر زندگی و عصر ماست. در جامعه امروز بزرگسالان و کودکان هر دو نیاز دارند که مهارت های پایه ای کامپیوتر را یاد بگیرند. هر چه زودتر اصول اولیه را یاد بگیرند به همان سرعت هم مفاهیم پیشرفته را فرا خواهند گرفت. آموزش اصول کامپیوتر به کودکان به آن ها کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز آینده شان در زمینه کامپیوتر را بهتر یاد بگیرند. بچه ها کامپیوتر را برای تکالیف مدرسه بازی های آموزشی ارتباط با دوستان و سرگرمی های شان استفاده می کنند. یاد دادن اصول کامپیوتر به یک کودک به اندازه آموزش خواندن و نوشتن به وی اهمیت دارد.

ذهن آماده کودکان در سنین 4 تا 9 سال و استعداد جستجو برای کسب اطلاعات در ضمیر فعال و پویای آن ها باعث ایجاد پتانسیل بالا برای یادگیری آن ها را فراهم آورده است.

کاربرد کامپیوتر در آموزش

کامپیوترها به علت انعطاف پذیری زیاد در بالا بردن میزان هوش و توانایی های کاری بسیار موثرند و استفاده از آن ها بسیار ساده شده است. به این دلیل در کشورهای پیشرفته آزمایشگاه های کامپیوتر از سطح دبستان به بالا وجود دارد و فراگیری کامپیوتر اجباری است. در این روش هزینه ها کم شده و در هرجا و هر زمان می توان به مطالب درسی دسترسی داشت. آموزش های مجازی و راه دور و الکترونیکی نیز وجود دارد که در این روش هزینه چاپ کتاب از بین رفته و ده ها کتاب را می توان بر روی یک CD جا داد.

آموزش کودکان کم سن و سال

آموزش کودکان به خصوص کودکان کم سن وسال از ظرافت و اهمیت بالایی برخوردار است. ذهن کودکان ذهنی بس پویا و خلاق است و قابلیت یادگیری بی نظیری دارد. اگر شما بتوانید علاقه کودک را نسبت به یک موضوع جلب نمایید بزرگترین قدم را در آموزش او برداشته اید. پس از آن باید ابزارهای کودکانه ای جهت ادامه یادگیری در اختیار کودک قرار دهید.قدرت یادگیری ذهن کودکان آنقدر بالاست که شاید یک شخص بالغ و تحصیلکرده چنین قدرت پیگیری ذهنی نداشته باشد.

نکته مهم دیگری که در مورد آموزش کودکان مطرح می باشد این است که کودکان در حال آماده شدن برای زندگی پیچیده ای در آینده هستند و دنیای پیچیده و غیر قابل درک ما در نظر کودکان بسیار ساده تر می نماید. هرگونه مهارتی که در کودکی کسب شود در آینده جزء بزرگترین مهارت های شخصی فرد می شود.

آموزش کامپیوتر برای کودکان در سنین مختلف

برخی از بخش های آموزش کامپیوتر به کودکان

  • مفاهیم پایه فناوری اطلاعات
  • سخت افزار- مونتاژ کامپیوتر- پارتیشن بندی هارد- نصب ویندوز
  • آموزش ویندوز
  • آموزش اینترنت
  • آموزش اصول تایپ و مکاتبات
  • آموزش Word

راهکارهای آموزش اصولی

اهمیت یادگیری کامپیوتر توسط کودکان از آن جا آغاز می شود که هیچ راهی غیر از این برای استفاده از کامپیوتر وجود ندارد. تلویزیون را با زدن تصادفی دکمه هایش بتوان یاد گرفت ولی کامپیوتر چنین نیست. از دوران ابتدایی تا دانشگاه از آنها خواسته می شود که برای انجام تکالیف شان و به عنوان یک ابزار یادگیری از کامپیوتر استفاده نمایند. کودکان ابتدا باید با بخش های مختلف کامپیوتر از جمله صفحه کلید- ماوس- مانیتور- کیس و درایو ها- چاپگرو هر سخت افزار متصل به کامپیوتر و نحوه استفاده درست هر کدام از آن ها و مفاهیم اولیه کامپیوتر آشنا شوند سپس به سرعت به سمت کامپیوتر جذب می شوند به ویژه زمانی که در یادگیری شان از بازی نیز استفاده شود.

کودکانی که کار با کامپیوتر را یاد بگیرند آماده خواهند بود که در دنیای تکنولوژیک کار و زندگی کنند. کودکان ما دو راه بیشتر ندارند یا کامپیوتر را یادبگیرند و در این عصر تکنولوژی و دیجیتال راحت زندگی کنند و یا اینکه یاد نگیرند و در جهانی لبریز از تکنولوژی گم شوند.

برای کسب آموزش های بیشتر با ما در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *